Elektronika z Aliexpress

Elektronika z Aliexpress

Zvažujete kúpu nového mobilného telefónu alebo inej elektroniky, no ceny u operátorov či oficiálnych predajcov Vám sú pomerne vysoké? Ale už Vám niekedy napadlo zakúpiť elektroniku z AliExpress? Prečítajte si dôležité tipy a odporúčania, na ktoré treba pri kúpe elektroniky z Aliexpress dávať pozor.

V prvom rade je dôležité myslieť na colnicu a všetko s ňou spojené. Kedy budem platiť poplatky, aké poplatky budem platiť a prečo by som vlastne niečo platiť mal? ČO je clo, DPH a kedy ich musím platiť?  V prípade, že neviete na niektorú z týchto otázok odpovedať, čítajte ďalej.

DPH a CLO z Číny

Clo a DPH sú poplatky, ktoré sa týkajú všetkých objednávok z krajín tretieho sveta. To ale neznamená, že zrovna tá vaša objednávka bude spoplatnená. 

V prípade, že sa celková cena balíčka vojde do 22 EUR vrátane poštovného (ktoré na AliExpress v drtivej väčšine prípadov neplatíte, pretože dopravu máte zdarma), neplatíte clo ani DPH.

DPH alebo daň sa platí pri objednávkach, ktorých celková hodnota (teda cena tovaru aj s poštovným) je vyššia ako 22 €. Do tejto sumy sa DPH neplatí. DPH je vo výške 20%. 

Clo sa vymeriava u zásielok v hodnote nad 150 € a tvorí 3-11% z jej celkovej hodnoty (presná výška cla závisí od typu tovaru).

Ak hodnota zásielky presiahne 150 €, vzniká povinnosť zaplatiť Clo aj DPH.

Leave a Comment